![]() |
![]() |
Месца выхаду: Warszawa
Дата выхаду: 2018-02
Рэдактар: Waluś Irena
Выдавец: Związek Polaków na Białorusi
Copyright © 2018 by Związek Polaków na Białorusi
Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)
W Grodnie w ofercie kulturalnej prawie co tydzień można znaleźć wydarzenia godne uwagi, także te – z wyższej półki. 20 stycznia była propozycja wyjątkowa, którą dla grodnian przygotowały Instytut Polski w Mińsku i Konsulat Generalny RP w Grodnie. W sali koncertowej Kolegium Muzycznego w Grodnie wystąpili dwaj artyści: światowej sławy polski pianista jazzowy Leszek Możdżer wraz z białoruskim wirtuozem fortepianu Kiryłem Kiedukiem. Obu muzyków łączy Gdańsk i Grodno.
Каталёг: Kamunikat.org
Пэрыёдыка: Magazyn Polski na Uchodźstwie
W tym roku obchodzimy 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Zarówno dla nas Polaków, jak i niezależnych środowisk białoruskich ta data jest istotna. Pojawiają się nowe publikacje. Tak np. w Grodnie ukazała się książka Wasyla Gierasimczyka – historyka, dziennikarza, blogera, zat. «Konstanty Kalinowski: człowiek i legenda». 6 lutego odbyła się jej prezentacja na spotkaniu Miejskiego Oddziału ZPB w Grodnie. Болей »
To trafne określenie o dzisiejszych czasach należy do papieża Benedykta XVI. Pod hasłem relatywizm rozumie się pogląd, według którego wartości oraz normy i oceny z nimi związane zależą od okoliczności. Pogląd na miarę współczesnych realiów. Na naszych oczach świat się zmienia, wiele rzeczy tak klarownych i zrozumiałych jeszcze do niedawna, dziś już takimi nie są – prawdziwe wartości są zastępowane pseudo wartościami. Болей »
To pełna tajemnic noc Bożego Narodzenia, gdy na świat przychodzi Dzieciątko Jezus. Szczególnie w wieczór wigilijny nachodzą nas wspomnienia z lat dziecinnych, o drogich nam osobach, o tamtym stole, nakrytym białym obrusem w najwspanialszym domu na świecie, jakim jest dom rodzinny. Болей »
Polska państwowość liczy 1051 lat – od momentu chrztu w roku 966 przez historycznego władcę Polski księcia Mieszka I, który dzięki chrztowi pozyskał opiekę papiestwa i uniezależnienie od wpływów niemieckich. Państwo Polan już na przełomie IX i X ww. nazywano Polską (łac. Polonia). Liczne polskie plemiona, m.in. Polan, zamieszkiwały terytoria, położone między Bałtykiem a Karpatami oraz Odrą i Bugiem. Болей »
Każdy kraj jest zainteresowany rozwojem turystyki, bo turyści, jak wiadomo, pozostawiają pieniądze. W Grodnie długo czekano na turystów, przede wszystkim na tych z zagranicy. Władze miasta, przynajmniej teoretycznie, przygotowywały się do przybycia wycieczkowiczów – odbywały narady z udziałem różnych specjalistów. Drogie wizy na Białoruś zniechęcały turystów do przyjazdu. Sytuacja się zmieniła w październiku ub.r., gdy wprowadzono bezwi... Болей »
Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość - 11 listopada 1918 roku był dla niej dniem zwycięstwa, lecz życie w pokoju trwało niedługo. Już siedem dni później przywódca bolszewickiej Rosji – Lenin – wydał rozkaz o rozpoczęciu operacji «Wisła». Polska była dla Sowietów celem taktycznym, ponieważ bolszewicy liczyli na wsparcie komunistów, którzy starali się wywołać rewolucję w Niemczech i w państwach, powstałych po rozpadzie Aus... Болей »
«Dni Stefana Batorego w Grodnie » - pod takim hasłem w dn. 13-16 lipca odbyła się druga z kolei impreza historyczna, na którą przybyło ok. 30 osób z polskich klubów rekonstrukcji historycznej. Najważniejsze pokazy historyczne miały miejsce 15 lipca - w rocznicę Bitwy Grunwaldzkiej. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Grodnie. Болей »
W swojej działalności kierujemy się Statutem ZPB (w redakcji z 2004 roku, czyli sprzed ataku władz). Głównymi naszymi zadaniami były i pozostają: popularyzowanie języka polskiego, rozwój oświaty polskiej,polskiej kultury, pielęgnowanie spuścizny narodowej i dbanie o miejsca pamięci narodowej, zachowanie postawy obywatelskiej oraz narodowej tożsamości. Utrzymujemy regularne kontakty z działaczami ZPB, co skutkuje organizacją licznych prz... Болей »
Jest jedna rzecz w życiu narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor – słowa, wypowiedziane przez Józefa Becka, ministra spraw zagranicznych w maju 1939 r. przeszły do historii i stały się symbolem polskiego patriotyzmu i racji stanu. Dziś już prawie nie mówi się o honorze. Zdaniem niektórych, ta wartość, niestety, zniknęła z naszego życia – w epoce postmodernizmu człowiek bez wartości jest zjawiskiem dość powszechnym. W... Болей »
Większość z nas chce mieszkać w mieście zadbanym i bezpiecznym, w którym jest dużo zieleni, aczkolwiek przyroda nie pełni w nim wyłącznie roli estetycznego dodatku, gdzie władze miejskie dbają o zachowanie zabytków, a nowe budowle są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale i energooszczędne. Na spotkaniu z architektami oraz szefostwem urzędu miasta i obwodu ds. urbanistyki i wizerunku architektonicznego miasta, które odbyło się w Dziale Sz... Болей »