![]() |
![]() |
Як празаік С. Яновіч дэбютаваў у 1956 г. на старонках беларускага штотыднёвіка „Ніва”. Аўтар зборніка апавяданняўі мініяцюр „Загоны” (Беласток, 1969), аповесціпра К. Каліноўскага „Сярэбраны яздок” (Мн., 1978), кніг „Думкі пра аўтаномію” (Беласток, 1981), „Праваслаўная царква ў Беластоцкім краі і беларуская мова ў ім” (Нью-Йорк, 1984), „Самасей” (Мн., 1992), „Доўгая сьмерць Крынак” (Беласток; Бельск, 1993), „Лістоўе — лістове” (Беласток,... Болей »
Sto lat temu, w soborze Isaakijewskim w petersburgu student Włodzimierz Zakrzewski z Bielska Podlaskiego oraz studentka Eustolia Burmakina z Matigorów koło Archangielska wzięli ślub. Wielka miłość, której nic nie było w stanie zniszczyć - wojna, lata rozłąki, wielkie rozstanie, już na zawsze. Włodzimierz - wrażliwy i nieustępliwie wierny swoim wartościom. Eustolia - nieustraszona, zapobiegliwa strażniczka ogniska domowego. To od niej Au... Болей »
Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych z roku na rok nadaje się coraz mniejszy rozgłos. Okazjonalne uroczystości sprowadzają się - jak ostatnio - tylko do złożenia wieńców pod pomnikiem Stoczniowców i krótkich wzmianek w prasie, radiu i telewizji. Zatem ostry skręt w dziejach Polski, jakim niewątpliwie był Sierpień ’80, dziś ma już tylko wymiar historyczny, podręcznikowy. Co prawda niezadowoleni politycy, głównie ci z ugrupowań pra... Болей »
Książka składa się z trzech części. W pierwszej autorzy przedstawiają zmiany w strukturach lokalnego aparatu bezpieczeństwa w latach 1944–1990. Na część drugą składają się zestawienia kadry kierowniczej UB/SB w Białymstoku w rozbiciu na trzy okresy (1944–1956, 1957–1975 i 1975–1990). Część trzecią stanowią biogramy 239 funkcjonariuszy zajmujących stanowiska kierownicze w pionie UB i SB w okresie od 1944 do 1990 roku. Болей »
"Perłą baroku" - nazywają Tykocin entuzjaści pięknej architektury i nie ma w tym określeniu nawet cienia przesady. Historyk nie omieszka dodać, że wieś ta, położona obecnie nieco na uboczu, w przeszłości odgrywała nierzadko pierwszoplanową rolę w Rzeczypospolitej. Болей »
Tereny nad środkowym Bugiem, Narwią i Biebrzą, które od końca XV wieku zaczęto nazywać Podlasiem, już wcześniej, niemal od swego zarania stanowiły terytorium pograniczne. Konsekwencją tego stanu rzeczy były występujące tu zmiany przynależności państwowej. O owe ziemie rywalizowali ze sobą władcy Wielkiego Księstwa Litewskiego i Mazowsza. Innym skutkiem tego stanu rzeczy był napływ różnoetnicznego, jak też zróżnicowanego wyznaniowe osadn... Болей »
W dziejach każdego narodu, każdego kościoła są daty szczególne. W historii narodów Rzeczpospolitej takim wydarzeniem była zawarta w 1596 roku unia brzeska. Wydarzenie, które nastąpiło blisko 400 lat temu, miało swe źródło w końcu pierwszego tysiąclecia po Chrystusie, a jego skutki są odczuwalne do dziś. Problem unii był i jest punktem niezgody między Kościołami prawosławnym i katolickim (Wstęp, fragment, Antoni Mironowicz) <br /><br />... Болей »
Historia budowy kuraszewskiej cerkwi sięga czasów zniesienia pańszczyźnianej niewoli i w jakiś sposób wiąże się z tym doniosłym wydarzeniem. Przekazy historyczne są jednak na tyle skromne, iż niewiele da się na ten temat powiedzieć. Zastanawiające jest zwłaszcza to, że znany i niezwykle skrupulatny historyk miejscowego prawosławia ojciec Grzegorz Sosna pominął całkowitym milczeniem dwa podstawowe fakty z dziejów budowy cerkwi, a mianowi... Болей »
Oddajemy do Państwa dyspozycji katalog, w którym opisaliśmy niezwykłe kolekcje lokomobil, ciągówek oraz ciągników, które stały się niekwestionowaną wizytówką naszego Muzeum. Znajdziecie tu Państwo rys historyczny oraz opisy techniczne tych niesamowitych maszyn rolniczych. Należy podkreślić, że jeszcze nie tak dawno, zabytkom techniki nie poświęcano należytej uwagi. Główną przyczyną był brak możliwości finansowania kosztownych i czasochł... Болей »
Książka jest efektem kilkuletnich badań autorów nad dziejami aparatu bezpieczeństwa w największym w Polsce powiecie Bielsk Podlaski, będącym zarazem obszarem specyficznym, bo przemieszanym pod względem narodowościowym, wyznaniowym i kulturowym. Opisuje historię powstania i działalność Powiatowego UBP w Bielsku Podlaskim, w tym walkę z podziemiem niepodległościowym, udział UB w kolektywizacji, działania prowadzone wobec Kościoła katolick... Болей »