Wiszniewicz Joanna, Z Polski do Izraela, Wyd. 1

Z Polski do Izraela

Rozmowy z pokoleniem '68

Wiszniewicz Joanna

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 1992

Выдавецкая сэрыя: Żydzi polscy

Выдавецтва/ друкарня: Wydawnictwo KARTA

ISBN: 83-900676-0-9

Катэгорыя: Гісторыя

© Copyright by Wiszniewicz J.

Кнігазбор: EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Nowy Świat 23/25 m. 30, Warszawa (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: EEDC — [1619]

Сыгнатура: XIII.7.Wis

Дадатковая даведка: Seria "Żydzi polscy" prezentuje losy Żydów polskich w XX wieku, ukazywane przede wszystkim za pośrednictwem osobistych dokumentów i relacji świadków wydarzeń. Seria, przygotowywana wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie, w dużym stopniu opiera się na jego archiwaliach.

Do Izraela wybierałam się kilkanaście lat. (...) Teksty zamieszczone w tej książce stanowią zapis najważniejszych fragmentów podróży. Rozmów z ludźmi. Dzięki nim przekraczałam zewnętrzne, atakujące turystów wrażenia kolorowej, choć militarnej zarazem egzotyki Izraela i wchodzilam w obszar ciemniejszy i trudniejszy — obszar losu emigranta i imigranta. Losu, który mógłby być i moim losem. Ludzie, z którymi przez te siedem tygodni rozmawiałam, to bardzo specyficzna grupa. Wychowani w Polsce, w Marcu będący jeszcze w liceum lub na studiach, w Izraelu politycznie sytuujący się bliżej ugrupowań liberalnych, z ostrożnym lub niechętnym stosunkiem do żydowskiego życia religijnego. Bynajmniej nie są reprezentatywni dla całego społeczeństwa izraelskiego (czy w ogóle możliwa jest książka oddająca poglądy całego społeczeństwa izraelskiego?). Po prostu - kilka osób, kilka pojedynczych życiorysów, kilka osobistych refleksji, podsumowań. A jednak słuchając ich miałam wrażenie, że ofiarowują mi wiedzę, która inaczej byłaby mi zupełnie niedostępna. (Autorka)

Каталёг: EEDC

Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)