be

Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах

Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах. Выданьні

Parafia Malesze. Historia i kultura

Parafia Malesze. Historia i kultura


Fionik Doroteusz

„Parafia Malesze. Historia i kultura” to ważna publikacja, dotycząca dużego obszaru ziemi bielskiej, opowiadająca o historii dawnej i nowożytnej, ciekawych i nierzadko skomplikowanych losach jej mieszkańców. Centralna wieś parafii – Malesze, wydała na świat wiele ciekawych osobowości, wśród których najbardziej... Болей »

Студзіводы Сегеневічув

Студзіводы Сегеневічув

VI Культурныя сустрэчы 10-11 верасня 2022 г.

У фондах Бібліятэкі Віленскага Універсітэта зберагаецца каштоўны дакумант, напісаны ў 1532 годзе Іванам Сегеневічам. Сёлета копія гэтага рукапісу была намі заказана і тут упершыню прэзентуецца. Дзякуючы дапамозе прафесара Сяргея Тэмчінаса з Вільні дакумант быў поўнасцю адчытаны. Гісторыя ўзнікнення дакуманту... Болей »

Подых тэмры

Подых тэмры


Стахвюк Віктор

Wiktor Stachwiuk rodził się 1 czerwca 1948 roku w Trystiance (Trześciance) na Podlasiu w rodzinie Władimira i Anny, znanej śpiewaczki ludowej. Ukończył liceum białoruskie w Bielsku Podlaskim, teleautomatykę w Białymstoku oraz Wydział Filologii Białoruskiej UW. W latach 1973-1988 wykładał w LO im. Sienkiewicza... Болей »

A koliś jak było?

A koliś jak było?

Rozkażu Tobie, Zosia, rozkażu Tobie, Tamusia
Saczko Zoja

Książka z tradycyjnymi kolędami podlaskich Białorusinów i tekstem Zoi Saczko jest wydawnictwem niezwykłym. Znana autorka, pochodząca z Wólki koło Orli, po-swojomu przybliża dzieciom tradycje i obyczaje, przekazując przy tym wiele życiowej mądrości.... Болей »

Widowo

Widowo

Wieś mieszczańska
Białokozowicz Piotr

Każdy z nas ma własną biografię i przechowuje w pamięci mnóstwo ważnych ii; mniej ważnych faktów swego życia. Pamięć niezapisana może jednak odejść m zapomnienie już w następnym pokoleniu. Dlatego dziś, posiadając dar pisania, powinniśmy tę pamięć w taki sposób zachowywać. Dawniej pamięć rodowa była... Болей »

Wieś Gregorowce i... ludzie

Wieś Gregorowce i... ludzie


Siemieniuk Eugeniusz

Czym są dla mnie Gregorowce? Przez wiele lat, prawie pięćdziesiąt, były jedynie punktem na mapie i zapisem w metryce urodzenia. Okoliczności sprawiły, że w wieku młodzieńczym, jako szesnastolatek, wyfrunąłem stąd do „wielkiego świata". A te poprzedzające 16 lat były na tyle trudne, że właściwie najzasadniej... Болей »

Hodi

Hodi

Rzecz o Józefie Tokarzewiczu
Fionik Doroteusz

Oddajemy do rąk czytelników czwartą książkę z serii „Literatura podlaskich Białorusinów”. Po poetyckich publikacjach Zoi Majstrowicz, Włodzimierza Sosny i Zoi Saczko, tym razem książka o wybitnym literacie. Rzecz o Józefie Tokarzewiczu, znanym najczęściej pod pseudonimem Hodi, co w języku ruskim znaczy... Болей »

Poká

Poká


Saczko Zoja

Zoja Saczko pozostaje wierna rodzinnej, podorlańskiej Wólce, przede wszystkim poprzez swój język, przekazany wraz z łaską matczyną. Już na początku swej drogi literackiej uświadomiła, że można w nim wyrazić całego siebie i opisywać świat. A jest to język na ziemi bielskiej szczególnie bogaty, czego już... Болей »

Ja lubju tebe zemla

Ja lubju tebe zemla


Sosna Władimir

Włodzimierz Sosna - podlaski, białoruski poeta, myśliciel, człowiek serdeczny, współczujący i pobożny. Humorysta, nie stroniący od samokrytycyzmu. Kocha swoją małą ojczyznę - wieś Paszkowszczyznę, parafialną Orlę i wszystkie okoliczne miejscowości. Opisuje ich mieszkańców, historie, niezwykłość i codzienność.... Болей »

Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego

Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego


Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego jest jedną z ważniejszych publikacji, jakie mówią o historii tego miasta. Jej autorami było ponad sześćdziesięciu dawnych żydowskich mieszkańców, którzy po wojnie spisali wspomnienia o swoim rodzinnym mieście, nie istniejącym już w tym kształcie, w jakim je znali.... Болей »

Камунікат.org – Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у друку спасылка на крыніцу інфармацыі абавязковая.
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у Інтэрнэце прамая гіпэрспасылка на Kamunikat.org абавязковая.
Ідэя сайту Яраслаў Іванюк
Fundacja Kamunikat.org | KRS 0000735360 | NIP 5423316380 | REGON 380450384 ul. Proletariacka 11 |15-449 Białystok| Polska
Правы © 2000-2024 by Kamunikat.org